Başa dönmek için tıklayınız.

ASFA GÖNÜL AYDINLIĞI ANAOKULU YAZ OKULU

ÇOCUĞUNUZUN HAYATINDAKİ EN FAYDALI YAZ TATİLİNİ GEÇİRMESİNİ İSTER MİSİNİZ?

ÇOCUĞUNUZUN 8 HAFTADA HEM TATİL YAPIP HEM DE KURAN-I KERİM OKUMAYI ÖĞRENMESİNİ İSTER MİSİNİZ?

2019 yılı yaz okulumuz 17 Haziran Pazartesi günü başlayacak, 09 Ağustos Cuma günü sona erecek olup haftada beşer gün olarak gerçekleşecektir. Düsturu “ Hayırlı Nesiller Yetiştirmek” olan Asfa Gönül Aydınlığı Anaokulu bu yaz da çocuklarımızı sportif aktiviteler, el sanatları aktiviteleri, geleneksel çocuk oyunları eşliğinde eğlendirirken, Kuran-ı Kerim okumalarını ve temel dini bilgileri öğrenmelerini de sağlayacak. Açıldığı günden bugüne pek çok çocuk Hafız yetiştirerek Kuran-ı Kerim öğretiminde başarısını kanıtlayan Asfa Gönül Aydınlığı Anaokulu, çocuklarımızın yaz tatilini en verimli şekilde geçirebilecekleri, hem eğlenip hem de öğrenecekleri faydalı bir yaz okulu müfredatını siz değerli ailelerimize sunuyor.

Yaz okulları ile ilgili aklınızda oluşabilecek sorulara cevap olması gayesiyle aşağıda bazı bilgileri başlıklar altında sizlerle paylaşıyoruz:

Yaz Okulu Gerekli mi ?

Çocukların yaz boyunca hem öğrenmelerini hem de eğlenmelerini sağlayan yaz okulunun, hayatı boyunca ona yardımcı olacak onlarca özelliği kazanmasında etkili bir yer olduğunu unutmamalısınız. Asfa Gönül Aydınlığı Anaokulu Yaz Okulu’nda çocuğunuz Kuran-ı Kerim okumayı öğrenmenin yanı sıra, temel dini bilgileri öğrenirler. Bununla birlikte özellikle sıcak havayla birlikte biriken enerjisini, doğru şekilde harcadığı için, yaz okulları fiziksel, ruhsal, zihinsel ve manevi olarak geleceğine büyük katkılar sağlıyor. İşte başlıca, çocukların yaz okulu sayesinde kazandığı faydalar;

Çocuklar Kendilerini Tanırlar

Asfa Gönül Aydınlığı Anaokulu Yaz Okulu’nda çocukların her alanda kendilerini denemelerine izin veriliyor. Kuran-ı Kerim okuma, temel dini bilgiler öğrenme, sanat, spor, eğlence, oyun ve İngilizce gibi konularda çocukların gün boyunca oyunlar oynamaları ve düşünmeleri sağlanıyor. Bu durumda çocuk, yaptığı şeylerin içinde kendine en yakın olanı daha kolay seçebiliyor. Doğal olarak erken yaşta ne istediğini bilen, dininin temel gereklerini öğrenmiş, yeteneklerinin farkına varmış ve başarılı olduğu konuları saptamış bir çocuk karşınıza çıkıyor.

Erken yaşta Kuran-ı Kerim okuyabilme ve pratik düşünme yeteneği

Asfa Gönül Aydınlığı Anaokulu Yaz Okulu’nun en önemli adımı olan Kuran-ı Kerim eğitimi, ile duyarak ve eğlenerek Kuran-ı Kerim’i öğrenen çocukların, zihinsel gelişimleri de hızlanıyor ve pratik düşünmeyi diğer çocuklara göre daha erken öğreniyorlar.

Sportif ve sağlıklı çocuklar

Asfa Gönül Aydınlığı Anaokulu Yaz Okulu’nda yapabilecekleri spor aktiviteleri, çocuklarda son yıllarda oldukça ciddi rakamlara ulaşan obezite ile mücadelenin başrolünde yer alıyorlar. Hareketsizlik ve sıkıcı bir ortamda olmak yerine, yaz okulunda hem sosyal bir şekilde hem de sürekli olarak hareket ederek enerjilerini verimli harcıyorlar. Aynı zamanda sporun hayatlarında kalıcı olması için de yaz okulu harika bir tercih.

Güçlü iletişim yeteneği

Çocukların okul harici sosyal bir dünyalarının daha olmasını sağlayan yaz okulu, arkadaşlık konusunda çocuğunuza büyük bir katkı sağlayacaktır. Ayrıca Asfa Gönül Aydınlığı Anaokulu Yaz Okulu’nda kendilerini ifade etmelerine izin verilen çocukların, iletişim ve sosyal ilişkiler konusunda diğer çocuklara göre daha bilinçli olduğunu söyleyebiliriz. İletişim yeteneği güçlü olan çocuklar, gelecekteki hayatlarında da sosyal zekaları ile hem iş hem de sosyal yaşamda başarıyı yakalayacaklardır.

Üretmeyi ve merak etmeyi seven çocuklar

Asfa Gönül Aydınlığı Anaokulu Yaz Okulu’nda çocuklara birçok sanat dalında kendilerini denemeleri için fırsat tanınıyor. Yetenekli olsalar da olmasalar da üretmenin ve ortaya bir şeyler çıkarmanın keyfine varıyorlar. Aynı zamanda bahçecilik, mutfak gibi farklı keşif saatlerinde de meraklı gözleriyle eğitmenlerini dinleyip, denemeye açık ve özgüvenli bir şekilde derslere katılıyorlar. Bu da hayatları boyu üretmeyi ve merak etmeyi sevmeleri için atılan güçlü bir temel oluyor.

Yaz Okulu Tercihi Sırasında Dikkat Etmeniz Gerekenler

Yaz tatili sonrası çocukların spora ve eğitime yönlendirilmeleri, uzmanlar tarafından da desteklenen ve anne babalara önerilen bir durum. Çocukların yaz okullarında geçirdikleri zamandan aldıkları verim ile evde vakit geçirirken aldıkları verim arasında ciddi farklar bulunuyor. Asfa Gönül Aydınlığı Anaokulu Yaz Okulu’nda Kuran-ı Kerim ve temel dini bilgiler verilmesinin yanı sıra, kritik analitik düşünme çalışmaları, medya okuryazarlığı gibi çalışmalarla çocukların hayata bakış açılarının değiştirilmesi sağlanıyor. Çocuğunuzu yaz okuluna yazdırma kararınızdan sonra sıra tercih sürecine geliyor. Bu tercih sürecinde de dikkat etmeniz gereken bazı önemli noktalar bulunuyor. En önemlilerini sizin için sıraladık;

Ders programının dengesini inceleyin

Çocuklarınızın hem eğleneceği hem de öğreneceği verimli bir yaz geçirmeleri için yaz okulu araştırmalarına başladığınız zaman öncelikle ders programını inceleyin. Spor, sanat ve keşif gibi aktivitelerin yanında, çocuklarınızın geleceğine katkı sağlayacak konular ve dersler var mı diye kontrol edin. Kuran-ı Kerim ve dini bilgiler eğitiminin ne şekilde verildiğini inceleyin. Sadece spor ağırlıklı veya sadece ders ağırlıklı yaz okulları, çocuklarınızın sıkılmasına neden olacaktır. Bu yüzden ders programındaki tüm eğitim ve aktivitelerin dengeli olmasına dikkat etmelisiniz.

Çocuğunuzun hobilerini dikkate alın

Eğer çocuğunuz basketbol oynamaktan hoşlanıyorsa, yaz boyunca onu yüzme eğitimi veren bir yaz okuluna göndermek hata olacaktır. Çocuğunuzun hem hobisini keşfedememesine hem de yüzmeden beklenen verimi almamasına neden olabilirsiniz. Sanata ilgi duyan bir çocuğun sabahtan akşama kadar spor yapması da yanlış olacaktır. Bu yüzden çocuğunuzun sevdiği aktivitelerinde yer aldığı, dengeli bir ders programı seçmek çok daha faydalı olacaktır.

Beslenme düzenini kontrol edin

Çocukların hayatlarında dengeli beslenme ve helal gıda tüketmeleri en önemli konuların başında geliyor. Çünkü hem zihinsel hem de fiziksel gelişimleri açısından önem taşıyor. Yaz okullarında tükettikleri enerjiyi sağlayabilecek helal yiyeceklerin verildiğine mutlaka emin olun.

Tercihi beraber yapın

Çocuğunuz için en iyi yaz okulunu tercih ederken tek başınıza hareket etmemeli mutlaka çocuğunuzun da fikrini almalısınız. Tercih adımını beraber atmak, çocuğunuzun yaz okuluna daha çabuk alışmasını ve sevmesini sağlar.

Yaz okulunun çocukların psikolojik gelişimi üzerindeki etkileri

Çocuğunuzun yaz boyunca en sevdiği aktiviteleri yapacağı, dünyayla ilgili yepyeni bilgiler edineceği, temel dini bilgileri öğreneceği ve Kuran-ı Kerim’i kurallarına uygun olarak okuyabileceği, okul harici sosyalleşme şansını yakalayacağı yaz okulunun çocukların zihinsel ve fiziksel gelişimlerine büyük katkısı olduğu kanıtlanan bir gerçek. Ama yaz okullarının çocukların psikolojik gelişiminde de oldukça faydalı olduğunu bilmeniz gerekiyor. Asfa Gönül Aydınlığı Anaokulu Yaz Okulu’nda, çocuklara erken yaşta Kuran-ı Kerim öğretimi ve temel dini bilgilerin yanında, özellikle zihinsel ve psikolojik gelişimleri ön planda tutuluyor. Doğru tercihler sonucunda çocuğunuzu yazdırdığınız yaz okulunun psikolojik gelişimde olumlu faydalarını sıraladık;

Yapıcı ve olumlu karakter

Çocuklarınızın yaz okulunda geçirdiği zaman hem eğlenceli, hem sosyal hem de eğitici olacağı için psikolojik açıdan karakterleri olumlu etkilenecektir. Özellikle oyun, spor, sanat ve eğitimin bir araya gelişi çocukların pozitif bir düşünce yapısına alışmalarını sağlıyor.

Sosyal beceriler

Çocukların 20 kişilik sınıflarda yapacakları her şey paylaşıma ve anlayışa dayalı. Bu yüzden de çocuklar Asfa Gönül Aydınlığı Anaokulu Yaz Okulu’nda, paylaşmayı seven ve iletişim kurmakta başarılı çocuklar haline geliyorlar. İletişimde kazandıkları yetenek, hayatları boyunca sosyal ve pozitif kalmalarını da sağlıyor.

Hareket eden mutlu çocuklar

Tatilini yaz okuluna gitmek yerine evde geçiren çocukları, hem hareketsiz ve sağlıksız hem de sıkıcı günler bekliyor. Çağımızın hastalıklarından olan hareketsizlik ve obezitenin yanında getirdiği en büyük duygu da mutsuzluk oluyor. Bu yüzden yaz tatili boyunca çocuklarınızın sıkılmasına veya hareketsiz kalmasına engel olun ve aktivitesi, çocuğunuza sporu sevdirecek, sanatla tanıştıracak ve keşfetmeyi öğretecek bir yaz okuluna kaydını yaptırın.

Özgüvenli ve rahat çocuklar

Asfa Gönül Aydınlığı Anaokulu Yaz Okulu’nda, çocukların sanat ve spor dalında yaptıkları her şey değerlendirilir ve dikkate alınır. Çocukların yetenekleri saptanıp ona yönlendirilir. Böylece çocuklar da yeteneklerini keşfederler ve erken yaşta neler yapabileceklerini öğrenirler. Bu da gelecekteki hayatlarında tam olarak ihtiyaçları olan güveni kazanmalarını sağlayacaktır.

Üretkenlik ve sorun çözmede başarı

Çocukların psikolojik olarak bir şeylerden etkilenmeleri oldukça kolay. Evdeki yaşantı, okuldaki başarısı, arkadaşlarıyla paylaşımları derken oldukça hassas bir dönem olan çocukluğa yaz okulunun en büyük faydası çocukların her konuda farklı fikirler üretmesini sağlayan bir ortam olması. Aynı zamanda oyunlar ve aktiviteler sırasında çocuklara pratik düşünme ve sorun çözme fırsatları da tanınıyor. Böylece çocuklar sorunlar karşısında hazırlıklı karakterler olarak yetişiyorlar.

Neden yaz okulu?

Okullar kapanıp tatil başladığı zaman çocuklara kalan zamanda, uzmanların da belirttiği gibi öğrenme boşluğu oluşuyor. Havaların da güzelleşmesiyle birlikte her çocuk rahatlar ve enerji birikimi yaşar. Bazı aileler çocuklarının yaz boyu evde vakit geçirip, vakitlerini tatil yaparak geçirmelerini sağlarken bazı anne babalar da yaz okullarını tercih ediyor. Çocuklardaki öğrenme duraksamasını engellemek ve eğlenerek eğitim almasını sağlamak için yaz okulları oldukça faydalı imkanlar sunuyor. Asfa Gönül Aydınlığı Anaokulu Yaz Okulu’nda verilen Kuran-ı Kerim okuma temel ve dini bilgiler eğitimleri çocuğunuz için gerekli olan kazanımları erken yaşta ve boş zamanında öğrenmesini sağlar. Çocuğumu neden yaz okuluna yazdırmalıyım diye soruyorsanız, işte size geçerli cevapları.

Evde olmalarından çok daha iyi

En basit sebeple başlayalım, evde geçirecekleri vakitten çok daha verimli vakit geçirecekler. Evdeyken isteseniz de istemeseniz de uzun süre televizyona, bilgisayara maruz kalacaklar, kitap okutmak istediğiniz zaman yeterli verimi alamayacaklar, dikkatleri dağılacak, dışarı çıkmak istediklerinde sizin de onlara göz kulak olmanız gerekecek. Yatağa gitme vakti geldiğinde de verimsiz bir gün ve ekstra yorgunlukla karşılaşacaksınız. Fakat yaz okuluna giden çocukların günü çok daha verimli geçecek. Hem sanata hem spora hem de Kuran-ı Kerim’e vakit ayrılıyor ve çocuklar bu süreçte her zaman eğlenerek öğreniyorlar.

Ne kadar sosyal ortam o kadar özgüven

Çocuklarınızın yaz okulunda edineceği oyun ve ders arkadaşları, onlara okul haricinde arkadaşlar kazandıracaktır. Sosyalleşmeyi yaz okuluna gitmeyen çocuklardan daha verimli bir şekilde öğrenen çocuklar aynı zamanda spor ve sanata da vakit ayırdıkları için özgüven sahibi, her alanda kendine güvenen ve kendini ifade eden bireyler olma şansını yakalarlar.

Kuran-ı Kerim’i severek öğrenme

Okul haricinde, Kuran-ı Kerim eğitimi almak çocukların başlarda itiraz edebileceği bir şey olabilir ama erken yaşta Kuran-ı Kerim eğitimindeki başarısını kurulduğundan itibaren  mezun ettiği birçok çocuk Hafız ile kanıtlayan Asfa Gönül Aydınlığı Anaokulunda Kuran-ı Kerim-i öğrenmek keyifli hale geliyor. Renkli ders içerikleri ve bol sayıda aktivite ile çocuğunuzun gelişimine katkı sağlayacak Kuran-ı Kerim eğitimi, yaz okulunu tercih etmeniz için en önemli nedenlerin başında geliyor.

Aktif yaşama alışma

Çağımızın hastalığı obezite ve hareketsizlik ile en büyük savaşı verebileceğiniz yerlerin başında yaz okulu geliyor. Özellikle çocukların sporu sevmesini ve hareket etmesini sağlayan yaz okulları sayesinde, çocuklar yaz boyunca hareketsiz kalmak yerine aktif bir hayat tarzına alışıyorlar.

Keşfetmeyi ve öğrenmeyi seven çocuklar

Asfa Gönül Aydınlığı Anaokulu Yaz Okulu programında her gün keşif saatleri bulunuyor. El sanatlarından, geleneksel Türk okçuluğu gibi farklı spor dallarına kadar birçok alanda çocukların keşfetmesini sağlayan eğitim metodu, çocukların gelecekte hangi alana yönelecekleri hakkında erkenden fikir sahibi olmalarını sağlıyor. Bu da ne yapacağını bilmeyen çocuklar yerine, hobilerini ve yeteneklerini fark eden çocukların çoğalmasına yarıyor.